Какви цветя за градината да засадим – топ идеи за градината

Какви цветя за градината да засадим – топ идеи за градината

Цветята карат всеки да изпита удоволствие и наслада, не само заради приказните цветове, с които изпълват сетивата, но и заради благоуханията, които отделят във въздуха. Тези техни качества подтикват всеки собственик на къща с двор или вила да засади чудни цветя за градината си. Ако и вие сте един от тези щастливци, но все още се чудите какви сортове да засадите, вижте сега.

Експертите от Mr. Danny, дават някои ценни съвети:

Видове цветя за градини

По видове цветята се делят на многогодишни и едногодишни растения.

Многогодишните, спомагат за създаване на чудни пространства в своите дворове и градини. Такива се оформят с течение на времето, не са претенциозни, но може да се каже, че са незаменими. Те са като прекрасна картина, създадена от дизайнер градинар. При правилен подбор на растения, грижата по цветята няма да отнема много време, а собственикът ще се радват нацъфтеж от ранна пролет до късна есен.

Ако и вие искате да имате подобен цветен и ароматен килим в двора си, започнете с разучаването на цветята.

Дворното пространство може да изобилства от красиви цветове още от пролетта.

От луковични култури, които формират пъпките си през есента, през първите за пролетта, които изпъстрят цветните лехи с всички цветове на дъгата. Това са следните цветя за градина:

Минзухари

Когато снегът се стопи в синьо и жълто се появяват много красивите минзухари. Растенията достигат височина от 7 до 15 см. Цъфтят от март до май. За засаждане на луковиците се взема период от август до септември. Минзухарите харесват добре осветени места или такива с частична сянка. Ярките минзухари стоят добре засадени в цветните лехи или алпинеуми.

Лалета

Най-непретенциозните цветя за градината през пролетта. Днес съществуват  хиляди сортове. Като цветовете достигат височина от 10 – 50 см и са идеални за засаждане в цветни лехи. Цъфтежът на лалета започва от март и може да продължи до май, в зависимост от сорта. Луковиците на лалета се садят в първата половина на есента в слънчевите зони, където почвата е богата на хранителни вещества. По време на цъфтеж тези растения се нуждаят от много и често поливане.

Нарциси

Нарцисите са друга от многото идеи за градината. Те се появяват заедно с лалета в двора. Цъфтежът им продължава от април до края на май. В зависимост от сорта си достигат до височина 30 – 60 см. Нарцисите са непретенциозни и лесно се засаждат в двор. Изглеждат красиво и сред смесени насаждения.

Какви летни цветя за градината може да засаждаме на едно място

Лятото е сезонът с най-висока плодовитост, не само за културите, но и за цъфтящите растения. За двор и градини подходящи са за засаждане непретенциозни и красиви растения. Такива са:

Кандилка

Когато в градината цъфтят късни лалета и нарциси,това е края на май, значи идва и времето на нежната кандилка. Това е сред най-непретенциозните и трайни насаждения. Цъфтежът е без прекъсване и продължава от май до септември. Според сорта, кандилката може да достигне височина 30 – 80 см. Всички многогодишни растения от този вид се развиват добре, както на сянка, така и на открито.

Арабис

Цветето арабисът започва цъфтеж, през втората половина от пролетта. То, също е непретенциозно многогодишно лятно растение. Това цвете може дълго да цъфти в розови, бели или пурпурни цветове. Обича открити пространства и дори да не цъфти е идеално решение за засаждане в дворове и градинки.

Здравец

Много градински трайни сортове насаждения произхождат от диви видове. Здравецът е също едно от тях. Той цъфти от май до края на лятото и удивява всеки с аромата си. Цветовете на здравеца са в различни нюанси на лилаво, розово и синьо. Не изисква грижи и е характерно за традиционният български двор.

Какви цветя за градината можем да засадим през есента

С настъпването на месец септември, есента започва да се отразява и в градината. И понеже е прекалено рано да се разделим с красотата й, добре е там да има цветя. Отлична идея за градината, която разгръщат красотата си са именно цъфтящите растения, през този период. Сред най-непретенциозните от тях са:

Флокс

Това цвете е сред най-ярките в есенната палитра на всяка градина. Тези растения зимуват добре. В повечето райони, образуват зелени петна през пролетта, а цъфтят през втората половина на лятото. Практически красят градините с цъфтежа си до октомври. В зависимост от сорта, флоксът е незаменим за цветните лехи и алипинеуми.

Астри

Астрите са номер едно в списъка на цъфтящи растения за двора. От август до първия сняг, цъфти и целият двор блести в бели, сини, лилави и розови нюанси. Съществуват повече от 200 многогодишни вида астри. Те се различават по размер, форма и начин на отглеждане. Растението се размножава неконтролируемо и бързо завладява нови територии.

Хризантеми

Тези цветя красят всеки двор чак до зимата. Те са разкошни с прелестните си цветове. Хризантемите са разделени на три групи: малки цветчета, едроцветни и средно цветни. По право, хризантемите са изключително чувствителни към продължителността на деня. Това се обяснява и с цъфтежа им. Развиват се само в края на лятото и през есента, когато денят е по-къс.

Най-устойчиви са корейските хризантеми. Те имат малки цветове и оцеляват при ниски температури. Те са идеални за съчетания в градини и в комбинация с други растения и цветя. Имат високи декоративни качества, като изобилно цъфтят почти до ноември.

Източник: https://mr-danny.com.

===================

 

Вашият коментар

"Бисквитките" ни помагат да подобрим нашите услуги. Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате и с използването на "бисквитки".